Jak kupić złoto anonimowo?
Zakup złota jest popularnym sposobem na ulokowanie pieniędzy. Złote monety bulionowe i złote sztabki są dostępne w różnych wariantach pod kątem wagi i wzorów, dlatego można dobrać je łatwo do własnych potrzeb. Warto jednak wiedzieć, że zakup złota inwestycyjnego nie zawsze jest całkowicie anonimowy. Kiedy możemy zostać poproszeni o podanie naszych danych osobowych przez sprzedawcę? Jak kupić złoto anonimowo? Zapraszamy do przeczytania artykułu i obejrzenia filmu.
Czy zakup złota może być anonimowy?
Aktualne przepisy zobowiązują dealerów złota do legitymowania kupujących. Kupujący powinien zatem zdawać sobie sprawę z tego, że przy określonych transakcjach zostanie poproszony o przekazanie swoich danych firmie prowadzącej sprzedaż złota inwestycyjnego. Zasadniczo jednak kupno złota inwestycyjnego pod pewnymi warunkami może być anonimowe.
Kiedy możliwy jest anonimowy zakup złota?
Aby kupić złoto bez podawania danych, konieczne jest spełnienie określonych wymogów. Jak kupić złoto anonimowo?
- Wartość złota
Jeśli chcemy kupić fizyczne złoto anonimowo, musimy pamiętać o tym, że ważna jest jego wartość.
Kupno złota anonimowo jest możliwe do 15 000 euro w przypadku transakcji bezgotówkowej i do 10 000 euro przy transakcji gotówkowej.
Ilość złota, jaką można kupić anonimowo, będzie zatem zależna od tego, jaka jest aktualna cena złota.
- Miejsce zakupu złota
Dodatkowo istotne jest zakupu, w którym chcemy kupić złoto inwestycyjne.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku zakupu w internecie pozostawiamy po sobie wiele danych, które mogą posłużyć do naszej identyfikacji. Z tego względu najlepszym sposobem będzie anonimowe kupno złota w punkcie stacjonarnym.
- Sposób zapłaty za złoto
Najbezpieczniejszym sposobem, by kupować złoto inwestycyjne, będzie zapłacenie za nie gotówką.
Dzięki płatności gotówkowej nie pozostawiamy w systemie bankowym żadnych informacji o dokonanej transakcji, jak ma to miejsce w przypadku zapłaty kartą albo przelewem.
Czy przy zakupie złota zawsze trzeba podawać swoje dane?
Obowiązujące w Polsce przepisy Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazują, że dostawcy złota są zobowiązani do prowadzenia ewidencji danych kupujących. Zastosowanie mają też przepisy Ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Przy zakupach do 15 000 euro w przypadku transakcji bezgotówkowej i do 10 000 euro przy transakcji gotówkowej należy podać swoje dane osobowe, natomiast dopiero powyżej tej kwoty sprzedawca ma obowiązek potwierdzić, czy podane dane są autentyczne, czyli poprosić kupującego o dokument tożsamości.
Zgodnie z przepisami każda transakcja, która przekracza te kwoty, powinna być zgłoszona do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).
W praktyce oznacza to, że przy zakupie sztabek złota czy monet bulionowych o wartości do 10 000 euro albo 15 000 euro sprzedający nie ma obowiązku legitymowania kupującego, więc nie musi on potwierdzić, czy podane przez niego dane są prawdziwe.
Dlaczego warto kupić złoto anonimowo?
Anonimowy zakup złota powoduje, że identyfikacja jego właściciela staje się niemożliwa, dlatego nie dowiadują się o nim władze państwa i osoby trzecie. W efekcie zwiększa to bezpieczeństwo inwestycji.
W przeszłości zdarzały się sytuacje, gdy państwo ingerowało w majątek obywateli posiadających oszczędności w złocie.
Podczas Wielkiego Kryzysu w 1933 roku w Stanach Zjednoczonych za sprawą "Order 6102", który został podpisany w 1933 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Roosevelta, posiadacze złota zostali zobowiązani do tego, by przekazać oszczędności do Rezerwy Federalnej po niekorzystnym kursie. Doszło wtedy do konfiskaty ponad 3,9 mln uncji złota należącego do Amerykanów. Historia pokazuje, że rządy mogą dokonywać konfiskaty złota od swoich obywateli. Ludzie, którzy nie wykonali tego rozkazu, byli groźbą aresztowania i grzywny. Konfiskata złota była częścią szerszego planu, który miał pomóc w stabilizacji amerykańskiej gospodarki w trudnych czasach Wielkiego Kryzysu.
Ograniczenia tego typu pojawiły się też w Polsce. Wprowadzona w 1950 roku ustawa zakazywała posiadania złota, platyny oraz walut pod rygorem kary więzienia do 15 lat, a za handel tymi zasobami groziła nawet kara śmierci.
Wobec tego anonimowy zakup złota stanowi korzystny wybór dla każdej osoby, która chce w pełni bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności w formie metalu szlachetnego.
Gdzie anonimowo kupić złoto stacjonarnie?
Stacjonarna sprzedaż złota prowadzona jest obecnie przez wiele firm i osoby fizyczne. Jak kupić sztabkę złota albo monetę bulionową anonimowo i bezpiecznie?
Zakup złota w stabilnej firmie z dużym doświadczeniem, która od lat specjalizuje się w handlu metalami szlachetnymi, to najlepszy wybór. Jej złoto fizyczne powinno pochodzić z mennic akredytowanych przez LBMA, co przekłada się na bezpieczeństwo transakcji. Pracownicy sklepu będą mogli wtedy doradzić w wyborze i zadbać o bezpieczny przebieg całej transakcji. To zatem najbezpieczniejsza propozycja dla osób, które chcą zainwestować w złoto.
Powinniśmy natomiast uważać na zakup fizycznego złota od osób, których nie znamy i nie możemy sprawdzić ich rzetelności. Niestety, zdarzają się oszustwa polegające na wyłudzeniach pieniędzy, a nawet sprzedaży fałszywego złota. Najlepiej zatem unikać korzystania z takich ofert, nawet jeśli są one bardzo atrakcyjne. Ryzyko utraty pieniędzy jest wtedy bardzo wysokie.
Jeśli chcesz bezpiecznie kupić złoto inwestycyjne stacjonarnie, sprawdź naszą ofertę w IDFmetale i odwiedź nas ze swoimi bliskimi!
Czy można anonimowo kupić złoto przez internet?
Zakup fizycznego złota jest możliwy również za pośrednictwem internetu. W sklepach online dostępna jest pełna gama monet i sztabek złotych z bezpieczną wysyłką bezpośrednio do klienta. Czy jednak można anonimowo kupić złoto online?
Kupując złote monety i sztabki przez internet, trzeba podać swoje dane osobowe i adresowe. Za zakupy można zapłacić wtedy na kilka sposobów – przelewem, systemem płatności online, a także za pobraniem, czyli gotówką przy odbiorze przesyłki.
Żeby zatem kupić złoto fizyczne przez internet, trzeba przekazać sprzedającemu swoje imię, nazwisko oraz adres, by odebrać paczkę. W historii płatności pozostaje też ślad po dokonanej transakcji.
Zatem czy można kupić złoto online anonimowo? Jest to utrudnione, a dane pozostałe w systemach płatności oraz na koncie bankowym nie zapewniają całkowitej ochrony.
Wideo poradnik dotyczący anonimowego zakupu złota
Podsumowanie i zaproszenie do oddziału IDF
Jak kupić złoto anonimowo? Odwiedź to punkt IDFmetale w Katowicach – sprzedajemy monety bulionowe i sztabki złota i srebra od najlepszych mennic. Do korzystnego zakupu metali szlachetnych zapraszamy również z rodziną! :-)