Poradnik dla początkujących cz. 2 - Złoto VS Pieniądz

 

Chociaż zarówno pieniądz papierowy jak i złoto należą do szeroko rozumianej grupy pojęciowej 'walut', to różnice między nimi są bardzo znaczące. W dobie rosnącego niepokoju politycznego i gospodarczego, coraz więcej osób poszukuje bezpiecznego schronienia dla swoich pieniędzy. Na pierwszym planie nie jest obecnie osiągnięcie zysku, a przede wszystkim przechowanie wartości posiadanych oszczędności. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą inwestycje alternatywne, m.in. w metale szlachetne - złoto, srebro, platynę czy pallad. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić jakie przewagi posiada złoto w porównaniu do pieniądza tradycyjnego.

 

Pieniądz papierowy = obietnica (bez pokrycia)

 

W tym miejscu należy zacząć przede wszystkim od podstawowej kwestii - czym jest pieniądz? W czasach handlu wymiennego, pieniądze jako takie nie funkcjonowały, jednak pierwszą walutą stało się złoto - oznacza to, że niemal wszystko można było wymienić na odpowiednią ilość złota. To zapoczątkowało bicie pierwszych monet, które stały się uniwersalnym środkiem płatniczym. Po monetach przyszedł czas na banknoty, czy towarzyszący nam pieniądz elektroniczny. Należy jednak pamiętać, że pieniądz fiducjarny, jest tak naprawdę jedynie obietnicą emitenta, że reprezentuje on wartość nominalną. Złoto natomiast nieprzerwanie reprezentuje wartość samą w sobie. Po zniesieniu standardu złota w Stanach Zjednoczonych dodruk papierowego pieniądza nie musiał oznaczać jednoczesnego zakupu odpowiadającej mu ilości złota.

 

Banki Centralne nieprzerwanie kreują pieniądz, bez zabezpieczenia jego wartości. Czym więcej więc pojawia się nowego pieniądza w obrocie, tym mniejszą ma on wartość. Przekonać się o tym mogły społeczeństwa dotknięte hiperinflacją - np. w Niemczech w latach 20. W tym okresie w 1923 roku trzeba było zapłacić ponad 4 biliony marek za 1 dolara! Masowo drukowane pieniądze nie pełniły żadnej praktycznej funkcji - za bochenek chleba trzeba było zapłacić dużą walizkę niemieckich marek (ponad 10 mln marek, później nawet 50 mln)!

 

 

 

Dolar rządzi światem - jednak jak długo?

 

Obecnie najważniejszą światową walutą jest amerykański dolar. Jest to zrozumiałe z punktu widzenia potęgi USA na arenie międzynarodowej, jednak sytuacja ta będzie się zmieniać. Dolar jest stale dodrukowywany, co tymczasowo miało złagodzić skutki kryzysu gospodarczego z roku 2007. Proceder stałego dodruku pieniądza towarzyszy nam jednak aż do teraz i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja miałaby ulec zmianie. Stałe emitowanie dolara jest swego rodzaju aparaturą podtrzymującą życie amerykańskiej gospodarki. Jest to o tyle istotne, że w przypadku powtórki kryzysu w USA, kryzys ten stanie się problemem światowym i dotknie niemal wszystkie kraje świata. Dolar jest bowiem parą walutową dla każdej innej waluty na świecie, a państwa mają zaciągnięte zobowiązania w dolarach. Co w czasie kryzysu będzie więc wyznacznikiem wartości?

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że za zdecydowaną większością zawirowań na europejskich rynkach odpowiadają wiadomości i wydarzenia zza oceanu. Jak w stosunku do dolara zachowuje się złoto? W przypadku spadku notowań amerykańskiej waluty, rosną notowania złotego kruszcu. Nazywane jest to w doktrynie odwrotnym skorelowaniem cen. Z czego wynika wspomniana zależność? Przede wszystkim z faktu, iż złoto wyceniane jest w dolarze amerykańskim. Nie bez znaczenia jest również to, że dolar może się pochwalić największym udziałem w rezerwach walutowych światowych banków centralnych.

 

 

 

Czynniki wpływające na cenę złota

 

Niebywałą przewagą złota nad pieniądzem papierowym jest to w jaki sposób kształtuje się jego cena. Wartość rynkowa złota rośnie wraz z rosnącym niepokojem gospodarczym, zawirowaniami na rynkach - a więc wtedy kiedy inwestorzy decydują się na przeniesienie posiadanych środków z funduszy inwestycyjnych i ulokowanie ich w realnych wartościach, które pomogą w przechowaniu wartości kapitału. Sentyment do złota można było z łatwością zaobserwować np. po ogłoszeniu Brexitu, który spowodował znaczący wzrost cen złota w związku z niepokojem związanym z przyszłością Wielkiej Brytanii w UE.

 

Złoto nie ma "nad sobą" żadnego organu decydującego bezpośrednio i odgórnie o jego cenie, przez co jest uniwersalnym wyznacznikiem wartości. W przypadku kryzysu walutowego, to właśnie złoto będzie wyznacznikiem wartości i synonimem pieniądza. Ponadto, czynnikiem kształtującym cenę jest podaż i popyt. O ile jednak wydobycie jest obecnie na niskim, lecz stałym poziomie, to zapotrzebowanie na złoto stale rośnie - zarówno w sektorze inwestycyjnym (złote sztabki i monety bulionowe) jak i w sektorze przemysłowym (zastosowanie złota w produkcji nowych technologii - telefony, satelity, komputery etc.)

 

Wspomniane wyżej przewagi złota fizycznego nad papierowym pieniądzem, to jedynie niektóre z argumentów potwierdzających słuszność inwestycji części posiadanych oszczędności w żółty kruszec. Złoto jest od zawsze wartością samą w sobie i nigdy nie straci na realnej wartości. Świadczy o tym także fakt, że całość złota wydobytego przez ludzkość od Starożytności, jest dalej obecna na powierzchni ziemi. W obliczu kryzysu, wojny czy kataklizmu, to złoto jest wszędzie akceptowalną formą płatności, a papierowy pieniądz jest bezwartościową kartką papieru.

 

Miłosz Micherda

IDFmetale.pl

 

 

© Inwestycje Alternatywne IDF Wszelkie prawa zastrzeżone. IDF sp. z o.o. | KRS: 0000231820 | Kapitał: 2 050 000 zł (opłacony w całości)

Aktualne notowania cen kruszców dostarcza Stooq.pl

Sklep internetowy Shoper.pl