Metale szlachetne w pierwszym półroczu 2018 - analiza

 

Wchodząc w drugą połowę roku 2018, pragniemy podsumować najważniejsze wydarzenia oraz przedstawić Państwu aktualną sytuację na rynku metali szlachetnych. Jest to szczególnie ważne właśnie teraz, kiedy w sferze światowych finansów podejmowane są kluczowe decyzje, mogące w niedalekiej perspektywie mieć znaczący wpływ na ceny zarówno złota jak i srebra.

 

Cenowy rollercoaster

 

Z pewnością nie można powiedzieć, że pierwsze półrocze 2018 roku było spokojne lub nudne. Wręcz przeciwnie, notowaniom złota - zarówno tym wyrażonym w dolarze jak i w złotówce - towarzyszyła dość spora zmienność. Dolarowe notowania po mocnym początku roku, z każdym miesiącem spadały. Polscy inwestorzy odczuli natomiast znaczący wzrost cen złota na przełomie maja i czerwca, kiedy to przez fatalną kondycję rodzimej waluty, kurs złota osiągnął poziom 4900 zł za uncję. To właśnie wahania walutowe oraz siedem cyklicznych podwyżek stóp procentowych przez Stany Zjednoczone były głównymi katalizatorami zmian cen złota i srebra w pierwszym półroczu.

 

Włoski Kryzys

 

Pod koniec maja świat obiegła także informacja o “włoskim kryzysie”. Na włoskiej giełdzie trwała masowa wyprzedaż akcji banków, co pociągnęło za sobą ogólnoświatową panikę. Przyczyna? Taka sama jak w przypadku poprzednich problemów państwa z półwyspu Apenińskiego, ale też Grecji czy Hiszpanii - doprowadzone do irracjonalnych rozmiarów zadłużenie, nieumiejętne gospodarowanie finansami przez organy państwowe, a także kompletny chaos w sferze stricte politycznej.

 

Jest to kolejna, bardzo cenna lekcja dla wszystkich inwestorów, pokazująca, że w przeciągu kilku dni możemy znaleźć się w bardzo trudnym położeniu gospodarczym. Dlatego tak istotne jest zabezpieczenie swojego kapitału przed takimi następstwami!

 

 

Co dalej?

 

Zgodnie z założeniami z początku roku, na rynkach nadal panuje hossa, a inwestorzy są niezmiennie skłonni do zakupu coraz to bardziej ryzykownych aktywów. Takie “rozprężenie” nastrojów wśród inwestorów jest charakterystyczne właśnie dla okresu szczytowej hossy, po której następuje załamanie rynku. Co więcej, zainteresowanie i popyt na metale szlachetne jest najniższy od niemal dekady, zbliżając się jednocześnie do poziomów z jakimi mieliśmy do czynienia na krótko przed wybuchem  światowego kryzysu finansowego w 2007 roku.

 

Ceny złota w ujęciu dolarowym zbliżają się do minimów sprzed roku, konsekwentnie spadając w obliczu rosnącego dolara. Dodatkowo polityka FED-u w dalszym ciągu zakłada podnoszenie stóp procentowych. Przewodniczący FED-u Jerome Powell powiedział, że "przy odpowiedniej polityce monetarnej rynek pracy pozostanie silny, a inflacja utrzyma się blisko 2-procentowego celu w ciągu kilku następnych lat". Niemniej jednak nie należy się tutaj doszukiwać niczego więcej niż samej intencji do podnoszenia stóp procentowych. Historia pokazała już powiem, że wystąpienia szefów Rezerwy Federalnej zawsze są optymistyczne, podczas gdy realny obrót spraw jest zgoła odmienny. 

                                                                        Milosz Micherda

IDFmetale.pl

 

 

© Inwestycje Alternatywne IDF Wszelkie prawa zastrzeżone. IDF sp. z o.o. | KRS: 0000231820 | Kapitał: 2 050 000 zł (opłacony w całości)

Aktualne notowania cen kruszców dostarcza Stooq.pl

Sklep internetowy Shoper.pl