Wiedza IDF Metale

Trzecia część poradnika dla początkujących, tym razem planujemy pierwszy zakup złota oraz wybieramy najbezpieczniejsze produkty

Kategorie blog
Kategorie:
Kategorie blog
Kategorie:
Poradnik dla początkujących cz. 3 - Pierwszy zakup złota

Pierwszy zakup złota - Poradnik dla początkujących cz. 3

 

W trzecim odcinku Poradnika dla początkujących inwestorów w metale szlachetne, przedstawimy najważniejsze informacje, niezbędne do dokonania pierwszego bezpiecznego zakupu złota inwestycyjnego. Wraz ze wzrostem zainteresowania inwestycjami alternatywnymi w Polsce, obecnie zakup złota lub srebra inwestycyjnego nie jest niczym skomplikowanym, co więcej, można go nawet dokonać bez wychodzenia z domu. Decydując się na wymianę części swoich środków na metale szlachetne pojawiają się pierwsze pytania, na które odpowiedzi można znaleźć poniżej. 

 

W jakiej formie kupić złoto? 

 

Złoto inwestycyjne występuje obecnie w dwóch formach - w postaci złotych sztabek oraz złotych monet bulionowych. Różnią się one gramaturami, wyglądem czy opakowaniem, jednak ich cechą wspólną jest inwestycyjny charakter - w przeciwieństwie np. do monet kolekcjonerskich, gdzie oprócz wartości samego kruszcu płacimy także za wartość kolekcjonerską. Sztabki występują w gramaturach od 1 grama do 1 kg, jednak za najbardziej popularne uznaje się te o wadze 1 uncji złota tj. 31,1 gram.

 

Skąd taka popularność uncjowych sztabek? Są one bowiem bardzo uniwersalne, obecnie 1 uncjowa sztabka reprezentuje wartość ok. 5000 zł, co oznacza, że przy zakupie większej ilości nie ma problemów z "wyjściem" z części inwestycji, co przy zakupie sztabki np. 500 gramowej jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ w razie konieczności wypłaty pieniędzy musimy odsprzedaż całą sztabkę. Dodatkowo sztabki uncjowe są akceptowalne w każdym punkcie skupu złota, nie ma więc jakichkolwiek problemów z ich odsprzedażą "od ręki".

 

Należy jednak pamiętać, że przy zakupie złota w tej formie należy zawsze zwrócić szczególną uwagę czy producent sztabki posiada akredytację LBMA (London Bullion Market Association) - jest to gwarancja autentyczności zakupionego kruszcu, jego czystości i najwyższej jakości wykonania. Do grona producentów wiodących prym w produkcji i sprzedaży złotych sztabek należą m.in. Perth Mint, Argor Heraeus, Rand Rafinery, Metalor czy PAMP. 

 

 

Złote monety bulionowe to drugi sposób zakupu fizycznego złota z przeznaczeniem stricte inwestycyjnym. Ich cena w porównaniu do złotych sztabek jest nieco wyższa, co związane jest z wyższymi kosztami ich produkcji. Najważniejszymi, rozpoznawalnymi na całym świecie monetami są bez wątpienia złoty Krugerrand oraz złoty Kanadyjski Liść Klonowy, a także Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy czy Amerykański Orzeł.

 

Złote monety bulionowe występują najczęściej w gramaturze 1 uncji, aczkolwiek można także nabyć ich mniejsze odpowiedniki o wadze 1/2, 1/4 czy 1/10 uncji. Co istotne, monety bulionowe nie są zaopatrzone w certyfikat autentyczności, co odróżnia je od sztabek, do których certyfikat zawsze jest dołączony (albo w formie papierowej albo na odwrocie opakowania typu CertiPack). Dzięki jednak dużej rozpoznawalności najpopularniejszych "bulionówek", ich odsprzedaż również nie stanowi obecnie żadnego problemu

 

Jak widać więc, najistotniejsza nie jest sama forma zakupu złota, ale to aby wybrać produkt (sztabkę lub też monetę), która posiada określoną renomę, gwarantowaną jakość i rozpoznawalność. 

 

Jaką ilość złota kupić? 

 

To pytanie zadaje sobie każdy inwestor. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak uniwersalna i powinna zależeć od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rozmiar naszego kapitału, a także ilość wolnych środków, które przechowujemy w ramach oszczędności np. na rachunku bankowym. Należy pamiętać o tym, że podstawą skutecznego inwestowania jest dywersyfikowanie swojego portfela inwestycyjnego.  Nie należy więc wszystkich swoich oszczędności lokować w złocie, a jedynie ich część, w zależności od możliwości finansowych.

 

Za rozsądne należy uznać przechowywanie ok. 20-25% swojego kapitału w złocie, dzięki czemu stajemy się posiadaczem pewnego rodzaju 'polisy ubezpieczeniowej' na wypadek kryzysu finansowego czy bankowego -  swoje oszczędności posiadamy w formie fizycznej, namacalnej - odpornej na niekorzystne skutki kryzysu i opierającej się rosnącej inflacji. Fizyczne złoto pełni też inną bardzo ważną rolę w naszym portfelu inwestycyjnym - kiedy wartość innych posiadanych przez nas aktyw spada, wówczas złoto wykazuje zazwyczaj tendencję wzrostową, rekompensując częściowo straty. O tej funkcji złota pisaliśmy także w drugim odcinku naszego Poradnika, który można znaleźć klikając tutaj

 

 

                    

Drugim elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem rozmiaru inwestycji jest ustalenie czy na przestrzeni 5-10 lat czekają nas jakieś nadchodzące wydatki (np. wysłanie dzieci na studia, planowany zakup mieszkania), które mogłyby nas zmusić do odsprzedaży zakupionego złota. Na inwestycje w metale szlachetne trzeba bowiem patrzeć pod kątem przechowania wartości w czasie, a nie jak na krótkoterminową inwestycje nakierowaną tylko na zysk. Jeśli więc wiemy, że w np. w ciągu dwóch lat od planowanej daty zakupu złota będziemy musieli upłynnić posiadany kruszec, należy zweryfikować nasze priorytety inwestycyjne, lub zmniejszyć planowaną wcześniej kwotę zakupu. 

 

Miłosz Micherda

IDFmetale.pl

 

 

 

do góry
bezpieczna dostawa
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium