Wiedza IDF Metale

10 faktów o złocie jako metalu, o których być może nie miałeś pojęcia i pierwsza część naszego poradnika dla poczatkujących

Kategorie blog
Kategorie:
Kategorie blog
Kategorie:
Poradnik dla początkujących cz. 1 - Właściwości złota

Właściwości złota - Poradnik dla początkujących cz. 1

W ramach poradnika dla początkujących inwestorów przedstawione zostaną najważniejsze informacje związane z metalami szlachetnymi, ich rodzajami, formami inwestycyjnymi, a także zaletom tej formy przechowania kapitału. W pierwszym odcinku poradnika skupimy się jednak w pierwszej kolejności na właściwościach złota jako metalu. 

 

Złoto jako metal - 10 faktów

 

1. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, które jest jednocześnie najbardziej kowalne ze wszystkim znanych nam metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor, charakteryzujący się wysokim połyskiem. 

 

2. Złoto jest wyjątkowo odporne chemicznie - o wiele bardziej niż miedź i srebro. Dzięki temu w kontakcie z powietrzem złoto nie utlenia się, ani nie czernieje. Ponadto złoto odporne jest na niemal wszystkie czynniki korozyjne, stąd jego wykorzystanie do produkcji wartościowych przedmiotów takich jak monety czy sztabki. Dzięki odporności na korozję, złoto nie posiada żadnego smaku ani zapachu (to właśnie jony metali są odpowiedzialne za ich smak).

 

3. Złoto jest odporne na kwasy, rozpuszcza się tylko pod wpływem wody królewskiej (łac. aqua regia - mieszanina stężonego kwasu solnego i azotowego w stosunku objętościowym 3:1). Nazwa wody królewskiej wzięła się właśnie od faktu iż rozpuszcza ona złoto, będące od wieków symbolem władzy królewskiej. Złoto rozpuszcza się również w rtęci tworząc amalgamat.

 

4. Złoto charakteryzuje się bardzo dobrą przewodnością cieplną i elektryczną, dlatego też ma ono szerokie zastosowanie w elektryce i sprzętach elektrycznych. Złoto bardzo dobrze odbija promieniowanie elektromagnetyczne, dzięki czemu jest wykorzystywane jako pokrycie ochronne w satelitach i specjalistycznych kombinezonach. 

 

5. O doskonałej kowalności złota najlepiej świadczy fakt, że z 1 gram złota można rozbić na arkusz o powierzchni 1 m2. Arkusz o takiej powierzchni będzie półprzezroczysty i będzie przepuszczał światło! Takie warstwy są używane w szybach niektórych kokpitów samolotów, co pomocne jest w ich odladzaniu lub zapobieganiu oblodzeniu dzięki przepuszczeniu prądu przez taką warstwę. Z takiej samej gramatury złota można stworzyć drut o długości aż 2.4 km

 

6. Złoto poza licznymi zastosowaniami w przemyśle, możemy także spotkać w gastronomii. Może ono stanowić dodatek do potraw i oznaczane jest wtedy numerem E 175. Płatki lub złoty pyłek są wykorzystywane jako ozdoba w najbardziej wykwintnych daniach i deserach. Tradycja ta ma swoje korzenie w Starożytności, kiedy to wykorzystanie dodatków ze złota miało podkreślić powagę i bogactwo gospodarza. 

 

7. Podstawową jednostką złota jest uncja trojańska czyli odpowiednik 31,1035 grama. Co ciekawe, nazwa ta nie pochodzi od antycznej Troi, ale od francuskiego miasta Troyes, ważnego średniowiecznego ośrodka handlowego. Uncja trojańska jest wykorzystywana do dzisiaj, w szczególności w produkcji złotych monet bulionowych i sztabek inwestycyjnych. Cena rynkowa złota także wyrażana jest w przeliczeniu na uncję trojańską. 

 

8. Ze względu na bardzo wysokie koszty wydobycia złota, coraz więcej złota pochodzi z odzysku - np. z telefonów komórkowych i komputerów. Rocznie odzyskuje się nawet 1650 ton złota

 

9. Złoto ma bardzo wysoką gęstość - 19.3 g na 1 cmdla porównania, pierwiastek o najwyższej gęstości - osm, posiada gęstość 22,61 g na 1 cmDzięki temu wyroby ze złota np. złote sztabki inwestycyjne mają stosunkowo niewielkie rozmiary. Sztabkę o wadzę 250 gram możemy bez problemu schować w pudełku od zapałek

 

10. Złoto wydobywane jest najczęściej w formie niewielkich drobinek które występują głęboko pod wierzchnią warstwą ziemi. Nie zawsze jednak aby zarobić fortunę konieczne jest przesiewanie ton złotonośnej gleby. Historia pokazuje, że czasem wystarczy szczęśliwe uderzenie kilofa aby stać się milionerem. Tak było w przypadku licznych wydobytych samorodków, sposób których niektóre ważyły nawet 70 kg (samorodek Welcome Stranger wydobyty 1872 roku.) 

 

 

Miłosz Micherda 

IDFmetale.pl

 

do góry
bezpieczna dostawa
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium