'Złoto to polisa ubezpieczeniowa dla każdej inwestycji!'

O tym, że fizyczne złoto jest doskonałym zabezpieczeniem kapitału, niezależnie od jego wielkości, powiedziano już niemal wszystko. Na łamach naszego bloga staramy się na bieżąco informować Państwa o korzyściach inwestowania metale szlachetne,a także jak systematycznie zabezpieczać swoją przyszłość. Ci z państwa, którzy są aktywni na rynku inwestycyjnym z pewnością nieraz spotkali się ze sformułowaniem 'dywersyfikacja portfela inwestycyjnego'. Inwestowanie z uwzględnieniem różnych grup aktywów minimalizuje ryzyko w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na rynku. Dzięki dywersyfikacji, możemy odpowiednio wcześnie reagować i  unikamy sytuacji w której jesteśmy skazani na tylko jedno źródło ewentualnych zysków. W tym miejscu kolejny raz pojawia się znaczenie fizycznego złota, które jest swoistym ubezpieczeniem dla poczynionych inwestycji.

Kiedy budujesz dom, pierwszą rzeczą którą robisz jest załatwienie odpowiedniego ubezpieczenia. Kiedy kupujesz samochód, jeszcze przed ruszeniem w trasę wybierasz ubezpieczenie. Dlaczego więc nie ubezpieczamy swojego portfela inwestycyjnego? 

Takie pytanie w programie Mad Money zadał Jim Cramer, autorytet w dziedzinie inwestycji, autor bestsellerów i znana osobowość telewizyjna. Jego zdaniem, złoto pełni bardzo istotną rolę w procesie inwestowania. Minimalizuje ryzyko, ze względu na swoją stałą wartość i odporność na zawirowania rynkowe, zmiany inflacji czy stóp procentowych. Co niezwykle ważne, kiedy inne aktywa tracą na wartości, złoto wykazuje zazwyczaj tendencję zwyżkową. Jeśli włączenie fizycznego złota do naszego portfela inwestycyjnego ma mieć jedynie cel zabezpieczający inne aktywa, nie powinniśmy przeznaczać na nie więcej niż 20% swojego kapitału. 

Każdy inwestor powinien chociaż częściowo inwestować w złoto. Dlaczego? Ponieważ ma ono szczególną wartość. Jednak nie powinno ono przekraczać 20% portfela inwestycyjnego. Traktujmy złoto jak polisę ubezpieczeniową - a przecież żadna polisa nie przekracza wartości 20% posiadanego kapitału.

Cramer zwrócił także uwagę na bardzo istotny fakt - pomimo tego, że w ostatnim czasie złoto nieznacznie obniżyło swoje notowania, w dłuższym wymiarze czasowym i tak jest ono praktycznie niezastąpione. W ciągu ubiegłej dekady, niemalże każdy z aktywów przynosił znaczne zyski, przeplatane z niepowetowanymi stratami. Złoto ma obecnie najmocniej ugruntowaną pozycję na rynku. Jest odporne na wszystkie negatywne sytuacje rynkowe i geopolityczne, ponieważ samo w sobie reprezentuje niezaprzeczalną wartość. 

Inwestowanie w złoto to nie jest inwestycja nastawiona na osiąganie stałego zysku, co jednak nie jest wykluczone. Inwestowanie w złoto to polisa ubezpieczeniowa mająca minimalizować ryzyka. W tym momencie myślisz zapewne o kilkunastu aktywach na których już dziś możesz osiągnąć zysk. Ale zastanów się - czy którekolwiek z nich działa jak polisa ubezpieczeniowa? 

 

© Inwestycje Alternatywne IDF Wszelkie prawa zastrzeżone. IDF sp. z o.o. | KRS: 0000231820 | Kapitał: 2 050 000 zł (opłacony w całości)

Aktualne notowania cen kruszców dostarcza Stooq.pl

Sklep internetowy Shoper.pl